Search
Close this search box.

Подигнав 2 успешни извршни директори и лекар – еве ги моите тајни за родителството

Прилично е чудно да се биде „познат“ родител и вашето семејство да се профилира на насловната страница на списанијата. Сигурно не ја барам целата заслуга за нивните успеси, но сите тројца се покажаа како остварени, грижливи и способни луѓе.

Сузан е извршен директор на YouTube, Џенет е професор по педијатрија, а Ана е ко-основач и извршен директор на 23andMe. Тие се искачија на врвот на ултра-конкурентните професии во кои доминираа мажи.

Родителите постојано ме прашуваат за совет. Низ моето повеќедецениско искуство како мајка, баба и воспитувач, идентификував неколку основни вредности кои им помагаат на нашите деца да постигнат успех.

Една од овие вредности е љубезноста, а тоа е една од оние работи која некои родители не успеваат да ги научат своите деца.

Научете ги вашите деца да се грижат

Пораснав верувајќи дека е моја должност да придонесам и да ја направам нашата заедница подобра. Сè уште се чувствувам така. Ако сите само седат наоколу и разговараат, ништо не се прави. Секогаш бев некој кој работи.

Сето ова влијаеше на моите ќерки, не затоа што им држев предавања за важноста да ѝ служам на заедницата – туку затоа што навистина се грижев.

Се обидов преку моите постапки да им покажам што можат да постигнат. Во тоа време не го сфатив длабокото влијание што го има врз благосостојбата на децата, што беше потврдено со голем број интересни студии.

Важноста на заедницата

Тинејџерите кои волонтираат со помали деца доживуваат и намалено негативно расположение и кардиоваскуларен ризик, според една студија од 2013 година. Друга студија, од 2016 година, покажа дека тинејџерите кои вршеле волонтерска работа имаат значително помала веројатност да се вклучат во незаконски однесувања и исто така имале помалку пресуди и апсења на возраст од 24 до 34 години.

Но, колкумина од нас размислуваат за ова кога станува збор за родителството? Колкумина од нас преземаат каузи и им покажуваат на нашите деца, преку сопственото однесување, како да се борат за нашите заедници? Колку деца се чувствуваат овластени да ги преземат најголемите предизвици на нашето време и да најдат начин да придонесат?

Тажно е да се каже, но забележав дека се повеќе деца се целосно фокусирани на себе. Каде сакаат да одат на факултет, одмори на кои сакаат да одат, работи што сакаат да ги купат. Понекогаш се чини дека тренираме нација и свет на нарциси, и мислам дека не е тешко да се каже дека хеликоптер родителството одигра голема улога во ова.

Американската идеја е целата погрешна

Децата растат чувствувајќи се како да се центарот на универзумот. Како млади возрасни, не само што им недостасува цврстина и независност; тие се целосно неподготвени да преземат причини што би можеле да го направат светот подобро место.

Тие имаат тенденција да се фокусираат на парите, бидејќи мислат дека тоа ќе ги направи среќни и исполнети. Тоа е американската идеја: збогати се, а потоа не прави ништо. Седнете на плажа. Излезете на скапа вечера. Одете во Лас Вегас. Но, ваквите активности ги претвораат луѓето во нарциси и зависници од возбуда.

Се чини дека има голем број од нив овде во Силиконската долина, луѓе кои се грижат за себе пред било кој друг. Тие не му даваат приоритет на доброто на заедницата, не се борат за општествени причини и не се стремат кон живот со смисла и цел.

Како резултат на тоа, тие често завршуваат изолирани и депресивни. Сум сретнал многу несреќни милионери, па дури и некои несреќни милијардери. Многу од нив веројатно започнале како деца без насока.

Дајте приоритет на услугата и целта

Зошто мислите дека овде во САД имаме епидемија на зависност од опиоиди, депресија и самоубиства? Се чини дека немаме соодветни информации за тоа како да живееме добро, како да се грижиме за себе и за другите.

Ние бркаме пари и имот. Не услуга, не цел. Ако воопшто имаме цел, тоа е да се направиме среќни. Но, ако нешто знам, тоа е ова: Вие сте најсреќни – како и најкорисни за општеството – кога правите работи за да им помогнете на другите.

Вашето семејство може да има слични приказни и природен импулс да служи. Можеби знаете точно како се чувствував како студент убеден дека можам да го променам светот. Но, што ако не? Што ако ви кажат да се фокусирате на личниот успех и да не знаете од каде да започнете?

Па, имам добри вести: не е толку тешко. Главната работа што ви треба е правилниот став – кон себе и кон вашите деца. Можете да започнете со мали димензии. Волонтирајте еден час во вашата заедница. Одете на состанок на градскиот совет. Истражувајте прашање што влијае на вашето соседство. Во најмала рака, можете да гласате.

Ова е адаптиран извадок од „Како да се подигнат успешни луѓе: едноставни лекции за радикални резултати“, од Естер Војчицки
Естер Војчицки е основач на програмите за медиумски уметности во средното училиште Пало Алто и служи како потпретседател на Криејтив комонс и беше клучна во лансирањето на Академијата за наставници на Google.